Nikto nesmie byť k mediácií donútený, a strany môžu mediáciu kedykoľvek ukončiť.
Princíp dôvernosti a dôvery
Dôvernosť mediácie je v právnej úprave podčiarknutá povinnosťou mlčanlivosti. Dôvera predstavuje vnútorný vzťah medzi mediátorom a stranami. Všetky informácie sú a zostávajú dôverné.
Princíp neutrality, nestrannosti a nezávislosti mediátora
Mediátor zastáva medzi stranami vždy neutrálny postoj. Pri svojej činnosti je vždy nezávislý, či už osobne, citovo, alebo pracovne. Jeho nestrannosť garantuje rovnaký prístup ku všetkým stranám konfliktu.
Princíp zmeny súperenia na spoluprácu
Počiatočné súperenie strán sa počas mediačného procesu mení na spoluprácu, hľadanie spoločných riešení konfliktu a koncipovanie obojstranne výhodnej dohody.
Princíp prevzatia zodpovednosti
Strany sú samé zodpovedné za vecnú stránku riešenia sporu a mediátor je zodpovedný za jeho procesnú stránku.
Princíp slobody rozhodovania
Strany majú právo sa sami rozhodnúť podľa svojich potieb o výsledku mediácie.
Princíp orientácie na budúcnosť
Mediácia sa nesústredí na minulosť, ale sa zameriava na riešenie konfliktu a na dodržiavanie jeho riešenia v budúcnosti.
Princíp pochopenia odlišností
Mediátor napomáha akceptovať odlišné názori strán. Výsledkom pochopenia odlišností je stret – dohoda, ktorá uspokojuje obe strany.
Princíp ukončenia sporu win – win
Ani jedna zo strán nie je „porazeným“, práve naopak, výsledná dohoda uspokojuje záujmy oboch strán.
Konflikty vznikajúce pri ukončení pracovného pomeru a i.
Rodinnoprávne vzťahy
Obchodnozáväzkové vzťahy
Spory súvisiace s rozvodom, rozchodom a rodičovstvom (vyživovacia povinnosť, starostlivosť o dieťa, úprava styku s dieťaťom…
Spory medzi podnikateľskými subjektmi
Spory medzi rodinnými príslušníkmi
Spory medzi vyplývajúce zo zmlúv obchodného charakteru
Spolunažívanie manželov, partnerov
Spory zo spolupráce dvoch, alebo viacerých podnikateľských subjektov
Spory týkajúce sa spôsobu výchovy detí
Konflikty vznikajúce z vnútropodnikových vzťahova i.
Úprava vyživovacej povinnosti a i.
Okrem vyššie spomenutých sú to aj konflikty v oblasti školstva, zdravotníctva, enviromentálneho práva, verejnej sféry a mnohé iné…
Výhody mediácie v porovnaní so súdnym konaním
Nízke finančné náklady
Náklady na mediáciu sú nižšie v porovnaní s nákladmi na súdne konanie a právne služby s ním spojené. Pri úspešnej mediácii strany navyše ušetria aj výdaje za opravné prostriedky a za prípadné vymáhanie plnenia.
Rýchlosť vyriešenia sporu a časová úspora
Veľkou výhodou rýchlosti riešenia súdu. Pri mediácii neexistujú prieťahy, námietky či opravné prostriedky, netreba dodržiavať procesné povinnosti ani poriadok, ktorý je mnohokrát veľmi formálny, nepružný, a aj spomaľujúci.
Dobrovoľnosť
Strany sa pre mediáciu rozhodnú vždy dobrovoľne, nie je na nich vyvíjaný žiadny nátlak a nemôžu byť k nej nútení. Jedným z prejavov dobrovoľnosti mediácie je aj možnosť ukončiť mediačný proces v ktorejkoľvek fáze.
Dôvernosť
Informácie získané v priebehu mediácie sú dôverné, a ak sa účastníci nedohodnú inak, nemožno ich zverejňovať. Strany nemôžu uvádzať ako dôkaz veci, ktoré sa ako dôverné pri mediácii dozvedeli.
Neverejnosť
Mediácia zaručuje, že sa na nej zúčastňujú len tí, ktorých sa spor bezprostredne týka a uskutočňuje sa bez verejných pojednávaní. Nepredstavuje riziko „úniku informácií“ a zaisťuje zachovanie dobrej povesti a reputácie sporiacich sa strán, keďže informácie získané počas mediácie sú dôverné.
Neformálnosť
V záujme dosiahnutia čo najvyššej kvality poskytovaných služieb sa v celom procese mediátor snaží vytvárať pozitívnu atmosféru a ovzdušie vzájomnej dôvery. Neformálnosť mediácie je však vyvážena tak, aby napriek jej neformálnosti bola dodržaná odborná starostlivosť mediátora.
Výber miesta
Výber miesta mediácie závisí od dohody strán a mediátora narozdiel od súdneho konania, pri ktorom je príslušnosť súdu určená zákonom a miesto pojednávania určené sudcom.
Mlčanlivosť
Mediátori sú viazaný povinnosťou mlčanlivosti priamo zo zákona o mediácií, narozdiel od súdnych pojednávaní, ktoré sú obvykle verejné.
Možnosť výberu mediátora
Register mediátorov vedie Ministerstvo spravodlivosti SR. Register je zverejnený na stránke Ministerstva spravodlivosti SR, a každý si môže dobrovoľne vybrať mediátora zo zoznamu mediátorov, narozdiel od súdneho konania, kde je sudca pridelený.
Menší psychický otras
Mediácia a jej výsledok nie sú sprevádzané pocitom nespravodlivosti a neprávia, tak ako to zvykne byť pri niektorých súdnych sporoch. Mediácia je menej stresujúca pre strany sporu.
Rovnoprávnosť strán
Pri mediácii sa zaručuje, že nikto nevystupuje v pozícii nadradeného alebo podradeného, sporiace sa strany sú si rovnocenné.